Jakie są objawy odstawienia alkoholu?

Blisko 800 000 Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Być może Ciebie lub kogoś, kogo kochasz, dotyczy ten problem, jeśli czytasz ten tekst. Ważne jest, aby szukać pomocy w uzależnieniu i rzucić palenie. Jest to znak, że problem został rozpoznany. Być może próbowałeś wcześniej rzucić picie, ale jest to trudne i czujesz się okropnie. Ten artykuł pomoże Ci rozpoznać oznaki i objawy odstawienia alkoholu.

Decyzja o rzuceniu picia. Następnie wytrwanie w abstynencji. To dwa najważniejsze kroki, jakie możesz podjąć w swoim życiu. Po zaprzestaniu picia możesz doświadczyć nieprzyjemnych objawów zarówno w ciele, jak i w emocjach. Rozpoznanie objawów i tego, co one oznaczają, może być łatwiejsze. Dowiedz się, jak przestać pić i jak leczyć alkoholizm.

Przestaję pić i co dalej?

Podjąłeś decyzję o zaprzestaniu picia. To jest najtrudniejszy krok. W tym miejscu często pojawia się pytanie "co dalej? ", "Czy będę w stanie wytrwać?". Możesz czuć się zagubiony, mieć obniżony nastrój lub wątpliwości.

Pamiętaj, że nie tylko Ty przechodzisz przez te trudne chwile. Twój umysł, targany chorobą, powie ci, że powrót do leków ma zmniejszyć twoje cierpienie. Poszukaj pomocy, np. w ośrodku leczenia uzależnień.

Pamiętaj, że proszenie o pomoc nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Jest to oznaka siły. Masz siłę, by walczyć o swoje życie i o siebie. Nawet jeśli czujesz się pokonany.

AZA - alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny to stan, który występuje po nagłym odstawieniu alkoholu lub po dłuższym okresie picia. Objawy AZA pojawiają się zwykle w ciągu 24 do 48 godzin po zaprzestaniu picia i mogą trwać przez kilka dni.

Ryzyko wystąpienia zespołu odstawienia jest tym większe, im więcej alkoholu spożywasz i jak długo pijesz.

Naukowe przyczyny zespołu odstawienia alkoholu

Skąd bierze się reakcja organizmu? Alkohol ma działanie psychoaktywne i bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie mózgu. Zmniejsza funkcjonowanie mózgu poprzez ograniczenie komunikacji między neuroprzekaźnikami. To dlatego po wypiciu alkoholu czujesz się szczęśliwy i zrelaksowany.

Twój organizm zwiększy swoją tolerancję na alkohol, jeśli będziesz spożywać duże ilości alkoholu każdego dnia. Coraz trudniej jest osiągnąć stan zapomnienia, oderwania od wszelkich problemów i trudności. Aby osiągnąć ten stan, musisz wypić więcej alkoholu. Zespół odstawienia to stan, w którym po nagłym zaprzestaniu picia wzrasta poziom neuroprzekaźników w Twoim układzie nerwowym.

Objawy odstawienia alkoholu

Jak objawy odstawienia alkoholu wpływają na Ciebie, czyli dlaczego tak bardzo boli?

Objawy odstawienia alkoholu mogą być łagodne do ciężkich, z czasami zagrażającymi życiu konsekwencjami. Mogą obejmować zarówno objawy psychiczne, jak i somatyczne. Wielu naszych pacjentów wspomina poranki, kiedy wiedzieli, że nie będą w stanie wytrzymać, jeśli nie będą mieli pięćdziesiątki.

Łagodne objawy odstawienia alkoholu (niepowikłany zespół odstawienia) pojawiają się zwykle w ciągu sześciu godzin od zaprzestania picia. Do tych objawów należą:

 • - niepokój,
 • - drżenie rąk
 • - drażliwość,
 • - złe samopoczucie,
 • - ból głowy,
 • - mdłości,
 • - wymioty,
 • - bezsenność,
 • - pocenie się,
 • - wzrost ciśnienia krwi
 • - tachykardia (przyspieszone bicie serca)

 

Objawy te mogą być niekomfortowe i niewygodne, ale nie zagrażają życiu. Objawy te zwykle znikają w ciągu kilku godzin lub dni, jeśli przestaniesz pić. Jest to "ciężki kac", który znają wszyscy nadużywający.

Możesz doświadczyć poważniejszych objawów 12-24 godzin po zaprzestaniu picia. Objawy te znane są jako powikłany alkoholowy zespół abstynencyjny. Stan ten charakteryzuje się:

 • - Halucynacje, omamy (mogą być przyczyną irracjonalnych zachowań lub agresji, urazów).
 • - Delirium tremens to stan, w którym człowiek traci orientację co do otoczenia lub samego siebie.
 • - Napady podobne do epilepsji
 • - Pobudzenie psychomotoryczne,
 • - Urojenia,
 • - Psychoza alkoholowa.

 

W przypadku ciężkich objawów można doświadczyć wizji, usłyszeć lub poczuć wrażenia, których nie ma. Objawy niepowikłanego zaburzenia abstynencji, które można określić jako delirium tremens są bardziej nasilone. Napad może również prowadzić do urazu.

Wielu bliskich osób uzależnionych mówi o swoim strachu i bezradności podczas zmagań z objawami AZA. Wielu alkoholików mierzy się z objawami odstawienia i innymi objawami jako pierwszym krokiem do wyzdrowienia.

Uzyskaj specjalistyczne wsparcie, jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, doświadcza któregoś z powyższych objawów.